Podole Wielkie. Gospodarstwo, Gorzelnia.

Witajcie w Gorzelni w Podolu Wielkim

Zwiedzanie Gorzelni z przewodnikiem 

Koszt:
1 bilet (osoba pełnoletnia) – 59 zł
1 bilet ulgowy (osoba niepełnoletnia powyżej 10 roku życia) – 29 zł

Czas trwania wycieczki: około 1,5-2 h

Rezerwacja telefoniczna dostępna  w godzinach 9:00-17:00) pod numerem +48 730 111 420

INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Zwiedzanie Gorzelni

Czas trwania wycieczki: około 1,5-2 h
Zwiedzanie Gorzelni z przewodnikiem 

Koszt:
1 bilet (osoba pełnoletnia) – 59 zł
1 bilet ulgowy (osoba niepełnoletnia powyżej 10 roku życia) – 29 zł

Gorzelnia jest działającym zakładem produkcyjnym i wprowadzenie pełnych udogodnień do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych jest kłopotliwe. Prosimy to mieć na uwadze.

Lubimy dzieci i nie mamy nic przeciwko, żeby wzięły udział w zwiedzaniu. Prosimy jednak ze względów bezpieczeństwa o zwrócenie na nie szczególnej uwagi.
Mamy przewidziane miejsce dla Państwa czworonogów, gdzie mogą spędzić bezpiecznie czas w oczekiwaniu na Państwa. 

Z góry dziękujemy za zrozumienie dla powyższych zasad.

Rezerwacja telefoniczna dostępna  w godzinach 9:00-17:00) pod numerem +48 730 111 420

150 lat tradycji

Zwiedzanie 150-letniej pomorskiej Gorzelni i Gospodarstwa to okazja, żeby dowiedzieć się jak wygląda rzemieślnicza produkcja polskich wódek i okowit. Czym się różni gorzelnia rolnicza od rzemieślniczej? Jak powstają rzemieślnicze alkohole? Czym się różni wódka od okowity? Co zaskoczyło pana Roberta Makłowicza i panią Katarzynę Bosacką z „Wiem co jem”? Na te i na inne pytania odpowiemy podczas zwiedzania Gorzelni Podole Wielkie. Dowiecie się Państwo również co znaczy filozofia „Od pola do butelki” oraz dlaczego dla nas, każda butelka to historia.

NOWOŚĆ od lipca!

Zwiedzanie Gorzelni + Foodpairing z kaszubskimi specjałami

Czas trwania wycieczki z: około 1,5-2 h
Zwiedzanie Gorzelni z przewodnikiem
Foodpairing z kaszubskimi specjałami

Koszt:
1 bilet (osoba pełnoletnia) – 99 zł
1 bilet ulgowy (osoba niepełnoletnia powyżej 10 roku życia) – 39 zł

Gorzelnia jest działającym zakładem produkcyjnym. Z tego względu nie posiada udogodnień dotyczących zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. 

Nie możemy możemy również zaprosić Państwa futrzastych milusińskich na teren budynku Gorzelni. 

Lubimy dzieci i nie mamy nic przeciwko, żeby wzięły udział w zwiedzaniu. Prosimy jednak ze względów bezpieczeństwa o zwrócenie na nie szczególnej uwagi.

Państwa bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. 
Zachowanie najwyższych standardów produkcji to nasz osobisty cel. 
Z góry dziękujemy za zrozumienie dla powyższych zasad.

Bilety i zwiedzanie

Krok 1. Wybierz datę i godzinę Zwiedzania
Krok 2. Wpisz dane i zapłać
Ilość biletów normalnych*
Ilość biletów ulgowych*
Imię*
Nazwisko*
Email*
Numer telefonu*
Do zapłaty
* pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia

Krzysztof K.

Unikatowa produkcja z własnych, uprawianych ziemniaków. Zwiedzanie gorzelni, ktora jako nieliczna, przetrwała na Pomorzu, to też nie lada atrakcja, a rozmowa z właścicielami to prawdziwa przyjemność Pooolecam.

Monika Parchem

Wspaniałe miejsce, przyjaźni ludzie i bohaterka dnia – pani Magda (przewodnik). Polecamy!!! Wycieczka i zwiedzanie gorzelni na piątkę. Degustacja- wisienka na torcie 🙂

Dariusz Wozniak

Bardzo bardzo mocno polecam. Przesympatyczna Pani Magda, która nas oprowadzała i oczywiście ten smak dobrego trunku jeszcze raz polecam i pozdrawiam osoby które z nami zwiedzały 🙂

DOJAZD

Gorzelnia i Gospodarstwo znajduje się ok. 20 km od Łeby czy Lęborka, 40 km od Słupska, a z Gdańska, Gdyni, czy Sopotu to raptem 100 km nową trasa S6. Urlop na Kaszubach, czy nad Morzem Bałtyckim to doskonała okazja, by nas odwiedzić.

Doceniamy naszych gości i z tego względu na miejscu oferujemy, oprócz znanej i cenionej oferty, niedostępne w szerokiej w sprzedaży produkty Gorzelni. Koniecznie zapytajcie na miejscu!

NASZA FILOZOFIA

Naszą filozofią jest „od pola do butelki” co oznacza, że sami uprawiamy, zbieramy, zacieramy, fermentujemy i destylujemy surowiec z którego powstają okowity i wódki. Mamy pełną kontrolę nad surowcem – sami go uprawiamy. Tak rozumiemy rzemiosło i produkcję mocnych alkoholi: praca, wiedza, pasja i brak kompromisów jeżeli chodzi o jakoś. Dla nas, każda butelka to historia.

JAKOŚĆ

Najwyższa jakość surowca: ziemniak, jęczmień, żyto, pszenica, czy owies, połączona z wiedzą i pasją tworzą najwyższej jakości destylaty. Produkty z naszej gorzelni łącznie dostały już ponad 30 medali na konkursach polskich i zagranicznych. Zarówno na polskich Spirits Competition i na międzynarodowych festiwalach np. Berlin International Spirits Competition, czy też World Spirits Competition w San Francisco.

PASJA

Okowity produkowane w Podolu Wielkim są rocznikowane – i to nie rokiem destylacji, a rokiem zbioru surowca z którego powstały. Miłośnicy win mają słowo „terrior” określające czynniki wpływające na wino w danym roku. Nie bez przyczyny. Każdy rok jest inny, cieplejsze lato, deszczowa wiosna, a może chłodniejsze lato i sucha wiosna. Te i wiele innych elementów wpływa na to jak wzrastał dany surowiec w danym roku.

HISTORIA

Historia Podola Wielkiego sięga XV wieku. Od początku swojego istnienia aż do czasów II wojny światowej majątek należał do rodów niemieckich. Potem został przejęty przez Państwo, a w jego miejscu utworzono PGR. Wraz z nastaniem zmiany ustrojów udało się nam wydzierżawić, a następnie wykupić gospodarstwo w całości.

GORZELNIA - 150 LAT TRADYCJI

Gorzelnia, w której tworzymy nasze produkty ma ponad 150-letnią tradycję. Od zawsze stanowiła integralną część gospodarstwa. Niegdyś była jednym z wielu obiektów tego typu, które ze swymi charakterystycznymi ceglanymi kominami były łatwo rozpoznawalnym elementem wiejskiego krajobrazu. Dziś jest jedną z nielicznych ocalałych gorzelni rolniczych, a od 2019 również gorzelnią w której produkujemy polskie wódki i okowity. Cieszy nas fakt, że możemy kontynuować jej historię i być częścią polskiej bogatej tradycji gorzelniczej.

Gospodarstwo

Nasze Gospodarstwo położone jest na Pomorzu, w odległości około 20 km od wybrzeża Bałtyku i Słowińskiego Parku Narodowego, słynącego ze wspaniałych ruchomych wydał w Łebie.
Otuleni zewsząd spokojem lasu i szumem wiatru wałęsającego się po polach, z dala od dużych ośrodków przemysłowych, staramy się w pełni czerpać z przyrodniczego potencjału tego miejsca.
Wszystko, co kryją w sobie nasze destylaty pochodzi właśnie stąd. To tu powstaje również nasz wyjątkowy Olej Rzepakowy. Właśnie dlatego, czując ogromną więź z miejscem, w którym żyjemy, nazwaliśmy nasze produkty po prostu „Podole Wielkie”.

Wszystko zaczyna się na polu, gdzie z wielką starannością uprawiamy zboża, ziemniaki, czy rzepak. Wierzymy, że magia smaku tkwi w prostocie, a my każdorazowo staramy się wydobywać prawdziwą esencję z zebranych i wykorzystywanych surowców

Aktualności

Zaplanuj swój urlop nad morzem – gorzelnia w Podolu Wielkim zaprasza!

Ponad 100 pozytywnych opinii na Google

Podziękowanie za sezon letni 2023